Otevírací doba

 
pondělí - úterý zavřeno
středa - neděle 9:00 - 12, 12:30 - 16:30

Vstupné

  Památník      Kaple         Oba okruhy
Základní 65 Kč            65 Kč         100 Kč
Snížené* 45 Kč            45 Kč          65 Kč
Rodinné** 100 Kč          100 Kč       160 Kč
John Martin v Památníku Panenské Břežany
Zobrazit
Setkání amerických vojenských automobilových veteránů 2017
Zobrazit
Památník národního útlaku a odboje
Zobrazit
Rekonstrukce Horního zámku v Panenských Břežanech
Zobrazit
Horní zámek v Panenských Břežanech
Zobrazit
Kaple svaté Anny v Panenských Břežanech
Zobrazit
Historický areál - PNUO
Zobrazit
Žádné události
Aktuálně

John Martin, britský autor knihy o atentátu na Heydricha, zavítal do Panenských Břežan

John Martin je britský stand-up komik, který se v roce 1993 zapsal do Guinnessovy knihy rekordů nejdelším  nepřetržitým vyprávěním vtipů. Jen málokdo by v České republice u něho očekával letitý hluboký zájem o vojenskou historii, tak úzce spojenou s naší zemí. Už coby student propadl příběhu o atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Operace Anthropoid se stala doslova jeho životní posedlostí. Navštěvoval místa s ní spojená, pamětníky a potomky hlavních aktérů. Jeho vášeň ho přiměla na základě sesbíraných materiálů napsat knihu s názvem „The Mirror Caught The Sun“. Souběžně s knihou vznikla i facebooková skupina, která se snaží o šíření povědomí tohoto výjimečného činu československého odboje v anglicky mluvících zemích. Jeho znalosti dobových reálií využil i režisér a spoluautor scénáře amerického filmu The Anthropoid Sean Ellis. John Martin ve zmíněném filmu dokonce dostal i malou roli.

Již osm let se vydává se skupinkou nadšenců a badatelů po stopách atentátu. Do České republiky přijel i letos, kdy od operace Anthropoid uplynulo 75 let, aby společně prošli místa spojená s hrdinstvím J. Gabčíka, J. Kubiše a dalších spolupracovníků. V tomto roce měl poprvé množnost zavítat do nově otevřeného Památníku národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech. Kromě prohlídky expozice Památníku měli účastníci Prague Tour 2017 jedinečnou příležitost setkat se v prostorách horního zámku s Helenou Vovsovou, která v době války pracovala jako pomocná zahradnice v domácnosti Liny Heydrichové a obětavě pomáhala židovským vězňům přiděleným do Břežan na práci.

Martinova Prague Tour 2017 byla mimořádná i tím, že se jí zúčastnili potomci generála Františka Moravce, který byl v době druhé světové války v čele exilové zpravodajské služby v Londýně a je považovaný za duchovního otce atentátu na Heydricha.

Vážíme si této návštěvy a doufáme, že by se z tohoto setkání v Památníku Panenské Břežany mohla stát v příštích letech tradice.

Číst dál...